يکشنبه ١٦ بهمن ١٤٠١

پارسی |Englishتاریخ خبر : 1398/08/20 , زمان درج خبر :١٦:١٠
زهرا آقا میری نماینده بخش خصوصی و مدیر عامل شرکت اکسیر هیراد:

به دنبال بهترین و مناسبترین راه حلی برای رفع مشکلات تولید و واردات بهره ببریم

همایش مدیریت اقتصادی صنایع در دوران تحریم و دهمین سالگرد جشن شرکت اکسیر هیراد در هتل لاله تهران بر گزار گردید.

دکتر زهرا آقا میری  نماینده بخش خصوصی و مدیر عامل شرکت اکسیر هیراد در خصوص بر گزاری همایش  مدیریت اقتصادی صنایع در دوران تحریم گفت: با توجه به شرایط حاکم در کشور و دشواری تحریم تصمیم گرفتیم تا مجموعه ای از صنعت ها را دور هم جمع کرده و راهکارهایی را  فراهم نماییم تا بتوانیم از بهترین و مناسبترین راه حلی برای رفع مشکلات  تولید و واردات بهره ببریم.

به گزارش اخبارنوین، وی حضور بخش خصوصی در رفع نیازهای ضروری کشور در صنایعی نظیر نفت، دارو و مواد غذایی را ضروری دانست و افزود: همه توان شرکت های خصوصی اینست تا با کمک گرفتن از سرما یه های شخصی و شرکت های واسط بتوانند خرید های دولت را در بخش های ضروری و مهم مرتفع نماید. به دلیل نیازمند های ارزی کشور صنایعی نظیر نفت که تحت تحریم مستقیم آمریکاست نبایستی دچار رکود شود و بخش خصوصی با توانمندی های خود می تواند یاریگر این صنعت در حوزه تجهیزات باشد.

دکتر آقامیری قوانین دست و پاگیر را یکی از معضلات بخش خصوصی در بخش واردات عنوان کرد و گفت: حتی زمانی که ما نیاز به ارز نداریم ثبت سفارش با مشکلاتی در برخی بخش ها مواجه می شود و از مسئولین وزارت صمت و بازرگانی می خواهیم تا روند این کار را تسریح نمایند

وی در ادامه در خصوص فعالیت شرکت اکسیر هیراد بیان کرد: شرکت وارداتی اکسیر هیراد یکی از برجسته ترین  مراکز واردات مواد تخصصی آزمایشگاهی، شیمیایی صنعتی، شیشه آلات وتولید کننده  دستگاه های آزمایشگاهی با بهره گیری از کادر مجرب و متخصص با بیش از ۱۰ سال تجربه در این زمینه با حداقل قیمت و بهترین کیفیت از کارخانجات داخلی و خارجی اعلام می نماید.

وی همچنین گفت: ما در سه حوزه واردات مواد اولیه – دارو- و تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت گستردهای را در دستور کار شرکت قرار دادهایم.

در ادامه مهدی شریفی‌ نیک‌نفس مدیرعامل بازرگانی شرکت پتروشیمی ایران گفت: فرماندهی واحد و آزادسازی اقتصاد از بند سیاست راه‌حل گذر از تحریم‌ها است.

وی با اشاره به اثرگذاری تحریم ها بر اقتصاد کشور گفت: با خروج آمریکا شرایط سیاسی جدیدی برای کشور ایجاد شد و از فعالان بازار نیز تحت تاثیر این شرایط قرار گرفتند و ما مجبور شدیم برخی راهکارهای عملی را برای خروج از این شرایط تعریف کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: هسته اصلی تحریم آمریکا به چهار گروه تقسیم می‌شود؛ اول تحریم‌هایی که توسط کنگره وضع شده و لغو آنها فقط در اختیار این نهاد است دوم تحریم‌های قوه‌مجریه که کنگره آنها را تثبیت و لغو آنها نیز در اختیار خودش است. سوم تحریم‌هایی که مستقیم توسط رییس جمهور آمریکا اعمال می‌شود و چهارم این تحریم‌هایی که مشترک توسط رییس‌جمهور و کنگره به‌وسیله فرمان اجرایی رییس‌جمهور به صورت ۱۰ ساله ابلاغ می‌شود. معمولا این‌گونه تحریم‌ها لغو نمی‌شود. همانطور که در پرونده کره‌شمالی شاهد بودیم تحریم‌ها تعلیق شد.

شریفی درباره مهمترین تاثیرات تحریم‌ها در اقتصاد کشور گفت: چالش‌های اصلی را ما در حوزه تجارت بین‌الملل داشتیم. در بخش نقل و انتقال بانکی عدم گشایش اعتبارات اسنادی و تنزیل آنها در حوزه فروش محصولات نیز محدود شدن مشتری‌ها از دست رفتن سهم بازار محدود شدن بازارها و افزایش قدرت چانه‌زنی مشتریان را در حوزه حمل و نقل خروج شرکت‌های بین المللی و عدم پوشش بیمه‌ای کشتی‌ها، محموله‌ها و تحریم بنادر از اصلی‌ترین اثرات تحریم بود.

 وی در پایان تصریح کرد: در نهایت توجه به این نکته ضروری است که هر گونه توافق سیاسی بسیار زمان‌بر است. مذاکرات برجام ۱۲ سال زمان برد و لذا باید یک برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری بلندمدت داشت. برای گذر از این شرایط لازم است یک فرماندهی واحد و مشخص وجود داشته باشد. فساد ستیزی، آزادسازی از بند سیاست‌زدگی و حمایت و پشتیبانی از تصمیمات تحول‌گرا جزو سیاست‌هایی است که برای گذر از این شرایط به آنها نیازمندیم.

فاطمه مقیمی در ادامه همایش مدیریت اقتصادی صنایع در دوران تحریم تاکید کرد: سال آینده سهم ایران از بازار منطقه باز هم کاهش خواهد یافت.

فاطمه مقیمی درباره عبور از تحریم‌ها و شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: در شرایط موجود اتفاقات خوبی می‌توانست رخ بدهد. تحریم‌ها علاوه بر وجود آوردن مشکلات اقتصادی باعث بروز مشکلاتی در حوزه معیشت مردم شده است.

وی ادامه داد: بنابر آمارهای ارایه شده از سوی وزارت‌صمت؛ در بحث محصولاتی مانند سیگار و پالم افزایش تولید داشتیم و در برخی محصولات که می‌توانستیم با استفاده از شرایط موجود تولید خود را افزایش دهیم مانند خودرو و کامیون‌ها کاهش تولید داشتیم. در حوزه محصولات پتروشیمی نیز سال‌گذشته ۲۲ میلیون تن صادرات داشتیم که از محل آن ۱۲ میلیارد ارز وارد کشور شده است. عمده بازارهای ما از آسیای‌شرقی و اروپا بوده است.

رییس کانون زنان بازرگان ایران ادامه داد: در بخش گردشگری نیز تحریم‌ها باعث کاهش ورود توریسم به کشور شد و تحریم دارو و مشکلات آن نیز باعث شده در بخش توریسم درمانی که بیش از این وضعیت خوبی داشتیم شاهد کاهش باشیم. سال گذشته ۴ میلیون و پانصد هزار توریسم وارد کشور شدند که بیشترین آن متعلق به کشور عراق با یک‌ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده و پس از آن آذربایجان، کویت، چین و هند قرار دارد.

وی درباره اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر تشکیل یک سازوکار مستقل مالی گفت: پیشنهاد اخیر آقای ظریف مبنی بر ایجاد یک شبکه مالی با حضور هشت کشور عضو اکو یکی از یکی از پیشنهادهایی است که ما به آن نیاز شدیدی داریم و از سال‌ها قبل بحث آن مطرح بوده که متاسفانه تا امروز هنوز اجرایی نشده است. برای اجرای این سازوکار ما نیاز به تغییر برخی قوانین داریم.

مقیمی در پایان تصریح کرد: سال ۲۰۱۹ دو کشور ایران و لیبی کمترین میزان توسعه را در صنعت نفت داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود سهم ایران از بازار منطقه سال آینده نیز کمتر شود.

ابوالفضل روغنی در ادامه مراسم با اشاره به آغاز تحریم‌ها علیه ایران گفت: ۱۲ سال پیش زمانی که تحریم‌ها علیه کشورمان آغاز شد خبرنگار ای‌بی‌سی از کلینتون پرسید آیا در دنیای باز امروز ممکن است کشوری نتواند نیازهای حداقلی خود را تامین کند، گفت: به‌طور حتم امکان تامین وجود دارد اما کاری که ما می‌کنیم این است که هزینه آن را بالا می‌بریم.

وی افزود: تحریم‌ها برای ما فرصت و محدودیت ایجاد کرده است. برخی صنایع ما در این دوران سود خوبی بردند. این در حالی است که افزایش نرخ ارز و نزدیک به‌قیمت واقعی نیز یکی از اتفاقات مثبت این دوران است .

روغنی‌ افزود: صنایعی که حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه یا تکنولوژی  آنها به خارج وابستگی داشت آسیب زیادی دیدند اما از همه مهم‌تر این است که ما از مسیر تکنولوژی روز دنیا عقب ماندیم. امروز امکان خرید تکنولوژی برای کشور نزدیک به صفر است.

وی با اشاره به اظهارات برخی افراد مبنی بر تحریم داخلی گفت: این واژه که امروز گسترش پیدا کرده و اتفاقا مورد خوشایند برخی مقامات نیست یک واقعیت است. تحریم‌های داخلی مانند بانک و تامین‌اجتماعی به مراتب آثار زیان‌باری نسبت به تحریم‌های خارجی دارد. صادرات نفت ما دو سال پیش ۸ /۲ میلیون بشکه در روز بود که امروز به کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه رسیده؛ پس ما راهی جز ریاضت اقتصادی نداریم.

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران متذکر شد: زمانی که قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان بود ۱۸ میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفت و کالایی که مورد نیاز کشور نبود به آن ارز تخصیص یافت. هر چند امروز گفته شد که هیچ‌کدام از این پول‌ها گم نشده و ما منتظریم لیست این ۱۸ میلیارد دلار منتشر شود.

وی افزود: امروزه بسیاری از کشورها توسط سیستم مالیاتی اداره می‌شوند. ما نیز این اصل را قبول داریم اما بحث اصلی این است که هنوز در کشور ما عدالت مالیاتی اجرا نشده است.

رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: سبک و سیاق رفتار بانک‌ها کاملا ظالمانه است. به‌طور مثال با افزایش قیمت ارز نیاز واحدها به سرمایه در گردش افزایش پیدا کرد در حالیکه بانک‌ها فقط سند ملک یک‌متر در داخل شهر را قبول دارند. تامین اجتماعی و بیمه نیز همین رفتار دیکتارمآبانه را دارند.

مدیرعامل شرکت هپکو گفت: پس از حاشیه‌های فراوان اکنون دو ماه است مسوولیت این شرکت را به عهده گرفته‌ام. شرکتی که سالانه ۳ هزار دستگاه ماشین تولید می‌کرد اکنون سالانه به سه دستگاه رسیده و ما این مدت کم سعی کردیم تغییرات ساختاری ایجاد کنیم.

وی افزود: یک گروه از کارشناسان ژاپنی که هفته‌های اخیر از این مجموعه بازدید کردند اعلام کردند هپکو به لحاظ فنی هیچ کمبودی ندارد بلکه در مقایسه با شرکت‌های هم‌رسته خود در منطقه امکانات بیشتری نیز دارد. آسیب اصلی را به این شرکت واردات ماشین‌آلات دست دوم زد. من امروز از تمام فعالان اقتصادی می‌خواهم نگذاریم برندکشی در کشور باب شود. باید همه کمک کنیم شرکت‌هایی مانند هپکو و آذرآب دوباره فعالیت خود را شروع کنند.

هوشنگ رضایی رئیس اداره تجارت خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) دیگر سخنران این همایش با اشاره به تسهیلات این وزارتخانه برای واردات مواد اولیه گفت: در بخش واردات ما سامانه‌ای ایجاد کردیم که به شرط بخش دولتی از جمله وزارت اقتصاد و گمرک متصل است. در این سامانه بازرگان یا صاحب واحد تولیدی که کارت بازرگانی دارد ابتدا باید اطلاعات مورد نیاز را در سامانه جامع ثبت کند و پس  از آن سازمان صمت استان مربوطه ظرف مدت ۴۸ ساعت آن را بررسی و در صورت وجود شرایط لازم تایید می کند.

وی افزود: واردات اکثر مواد اولیه نیازی به ثبت سابقه ندارد و شرکت‌هایی که پیش از این از شرکت‌های بازرگانی استفاده می‌کردند دیگر لزومی به استفاده از آنها ندارند.

رییس اداره تجارت خارجی وزارت‌صمت تصریح کرد: ۳۶ هزار کارت بازرگانی در کشور وجود دارد که پنجاه‌و‌پنج درصد آنها مربوط به تهران است. در شش ماهه اول سال‌جاری ۲۳ میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفت که ۱۶ میلیارد دلار آن تایید شد و اکنون یا وارد یا در حال پروسه واردات است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲ هزار ردیف تعرفه برای کالاهای وارداتی در کل دنیا وجود دارد که نزدیک به ۸۲۱۹ تعرفه از آنها در کشور استفاده می‌شود این در حالی است که ۱۵۱۳ قلم کالا جزو کالاهای لوکس یا کالایی که مشابه آن در داخل تولید می شود قرار می‌گیرند و براساس بخشنامه وزارت صمت واردات آنها ممنوع است .

رضایی افزود: ۷۵ تعرفه نیز که معادل ۹ درصد می شود در گروه یک قرار می گیرند که بیشتر آنها ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند و ۵۹۱۳ قلم کالا نیز در گروه قرار می‌گیرند. نزدیک به ۳۴۰۰ قلم کالا نیز مشخص شده که ۹۵ درصد آنها مواد اولیه است و اگر ارز آنها از محل صادرات تامین شود نیازی به سابقه یا رعایت سقف رتبه‌بندی ندارند.

نسخه چاپي    ارسال به دوست

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

 

کلیه حقوق نزد پایگاه خبری اخبار نوین محفوظ
می باشد.